Kwarantanna Jezusa

Pielgrzymi, którzy odwiedzają Ziemię Świętą, odwiedzają miejsca związane z życiem i działalnością Pana Jezusa. Wśród nich jest góra zwana Górą Kuszenia lub też Górą Kwarantanny. Tam bowiem wedle tradycji Jezus miał być kuszony przez diabła podczas swojego czterdziestodniowego pobytu na pustyni.

 

Miejsce to odwiedzili także niesłyszący i słabosłyszący z Wrocławia, którzy przed dwoma laty uczestniczyli w pielgrzymce do Ziemi Świętej. I od tego właśnie wspomnienia rozpoczął dzisiejsze kazanie ks. Tomasz Filinowicz – wrocławski duszpasterz niesłyszących. Następnie wyjaśnił skąd pochodzi słowo kwarantanna i dlaczego można mówić o kwarantannie Jezusa. Przesłanie dzisiejszej homilii możemy zamknąć w krótkiej puencie: jak Jezus przygotowywał się do rozpoczęcia publicznej działalności przez 40-dniowe odosobnienie, tak chrześcijanie winni się przygotować do świąt Wielkanocnych przez 40 dni Wielkiego Postu.

Druga część kazania poświęcona została tematowi Eucharystii, jako że w Polsce już drugi rok jest realizowany program duszpasterski „Eucharystia daje życie”. Kapłan mówił na czym powinno polegać dobre przygotowanie do przyjęcia Komunii Świętej, co to jest post eucharystyczny oraz jak uniknąć ciężkiego grzechu świętokradztwa.