Nikt nie jest wykluczony

Jak informuje Duszpasterstwo Niesłyszących Diecezji Sandomierskiej Stolica Apostolska przystępuje do realizacji projektu „Nikt nie jest wykluczony”, którego celem jest przybliżanie przesłania Papieża Franciszka osobom niedosłyszącym. W związku z tym modlitwa Anioł Pański i papieskie audiencje będą dostępne w języku migowym.

Dostępne będą transmisje w dwóch wersjach języka migowego: włoskiej i amerykańskiej. Spotkania z papieżem w języku migowym będzie można śledzić za pośrednictwem kanału Vatican News na YouTube. Pierwszą transmisją będzie Orędzie Wielkanocne i błogosławieństwo papieskie „Urbi et Orbi” w niedzielę 4 kwietnia. Projekt ma charakter testowy i będzie trwał przez rok, z nadzieją, że zostanie życzliwie przyjęty przez odbiorców. Jeśli tak się stanie Dykasteria ds. Komunikacji planuje poszerzenie oferty o nowe języki. Na razie nie wiadomo, czy znajdzie się wśród nich język polski.

Inicjatywa watykańskich mediów jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który wezwał do przygotowywania odpowiednich i dostępnych dla każdego sposobów przekazywania wiary. Franciszek napisał o tym w ostatnim orędziu na Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych: „Mam nadzieję, że będą one dostępne również dla tych, którzy najbardziej potrzebują nowych technologii, czyli osób niepełnosprawnych, zwłaszcza teraz w czasie pandemii” – napisał Ojciec Święty. Po kanale YouTube dla osób głuchych w najbliższych miesiącach zaprezentowana zostanie aplikacja dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, w szczególności dla osób niewidomych i niedowidzących.