Pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej w Fatimie

W słonecznej Portugalii gościła grupa 50 osób z Duszpasterstwa Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej, która z początkiem lutego wyruszyła na pielgrzymkę do Fatimy. Oprócz znanego sanktuarium, mającego już ponad 100-letnią tradycję, pielgrzymi odwiedzili wiele innych miejsc. Ale wszystko po kolei.

Ponieważ podróż odbywała się w czasach trwającej epidemii koronawirusa musieliśmy przed wylotem wykonać testy w kierunku COVID-19. Badania nie pozwoliły dwóm osobom uczestniczyć w wyjeździe z powodu dodatniego wyniku. Pozostałe zgromadziły się w środowe popołudnie na wrocławskim lotnisku, by stamtąd wylecieć w do Lizbony. Po dość krótkim noclegu (bo zakwaterowaliśmy się w hotelu już po północy) wyruszyliśmy, aby poznać stolicę Portugalii. Urocze uliczki Lizbony zachwyciły wielu z nas.

Podobnie było z Fatimą, do której trafiliśmy wieczorem. Hotel Sao Tomas usytuowany w bliskim sąsiedztwie miejsca objawień stał się dla nas swoistą bazą wypadową na kolejne dni. Stamtąd wyruszaliśmy, by zwiedzać kolejne miejsca położone na półwyspie iberyjskim. Oprócz portugalskich miast, takich jak np. Porto, Batalha, Nazare, Braga, Tomar czy Alcobaca odwiedziliśmy również hiszpańskie Santiago de Compostela z grobem św. Jakuba Apostoła.

Wyjazd miał dwojaki charakter. Z jednej strony była to wycieczka turystyczna, pozwalająca poznać zabytki i historię Portugalii oraz jej kuchnię (z owocami morza i słynnym słodkim winem Porto) i kulturę, z drugiej natomiast była to pielgrzymka z bogatą ofertą przeżyć duchowych. Każdego dnia uczestnicy mogli wziąć udział we Mszy Świętej w języku migowym w różnych sanktuariach. Również (prawie) codziennie mogli uczestniczyć w wieczornej modlitwie różańcowej w fatimskim sanktuarium.

W drodze powrotnej pielgrzymi odwiedzili Santarem. Tam zaś w sanktuarium cudu eucharystycznego ks. Tomasz podziękował wszystkim za serdeczną atmosferę, którą stworzyli uczestnicy pielgrzymki. Dopełnieniem podziękowań było wrocławskie lotnisko. Tu bowiem uczestnicy otrzymali pamiątkowe albumy o Fatimie, pamiątkowe zdjęcie i ulotkę 1% Fundacji FONIS. Podziękowali również przedstawicielom biura podróży Camino Travel i przewodniczce p. Mai za profesjonalną organizację wyjazdu.

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce