Spotkanie Duszpasterstwa Niesłyszących w Przemyślu

W sobotę, 28 stycznia 2023 r., w Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu odbyło się spotkanie opłatkowe dla członków Duszpasterstwa Osób Niesłyszących Archidiecezji Przemyskiej. Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, której przewodniczył abp Adam Szal.

We wstępie Metropolita Przemyski poprosił zgromadzonych, aby szczególną intencją Mszy świętej była modlitwa za wszystkich niesłyszących z Archidiecezji Przemyskiej, ich rodzin i duszpasterzy. W homilii abp Adam Szal mówił o wyborze drogi, prowadzącej nas prosto do Jezusa. Zachęcał do wyboru tej jednej, właściwej drogi z wielu innych, które proponuje współczesny świat. Na zakończenie spotkania, wszyscy uczestnicy udali się do restauracji „Perła Przemyśla” na wspólny posiłek.

Niesłyszący przyjechali z pięciu ośrodków duszpasterskich z: Krosna, Sanoka, Łańcuta, Jarosławia oraz z Przemyśla. Łącznie w spotkaniu wzięło udział 140 osób. Każda grupa przybyła ze swoim duszpasterzem, posługującym się językiem migowym. Głównym celem spotkania był wspólny opłatek, jako symbol jedności i głębokiej przyjaźni osób niesłyszących. Przy okazji zostały poruszone też problemy tegoż środowiska, tzn.: możliwość korzystania z lokali do wspólnych spotkań, zabezpieczenie tłumaczy języka migowego oraz wiele innych problemów.

Spotkania opłatkowe dla członków Duszpasterstwa Niesłyszących stały się już prawdziwą tradycją, są możliwością kontaktu wielu bliskich sobie osób, a także umożliwiają wzmacnianie więzi w środowisku osób niesłyszących.

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce