22 lutego przypada Środa Popielcowa

Środa Popielcowa to dzień, w którym Kościół Katolicki rozpoczyna Wielki Post, czyli 40-dniowy okres przygotowania do świąt Wielkanocnych. Zgodnie z tradycją na początek na znak pokuty wierni przyjmują posypanie głów popiołem. W tym dniu obowiązuje tak zwany post ścisły. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego:

  1. Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość.
  1. Wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK). 

Zachęcamy do obejrzenia Katechezy Miganej na temat Środy Popielcowej przygotowanej przez ks. Damiana Migacza z Duszpasterstwa Niesłyszących Diecezji Tarnowskiej:

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce