Zmarł ksiądz kanonik Zbigniew Staszkiewicz

Zmarł ksiądz kanonik Zbigniew Staszkiewicz – wieloletni duszpasterz niesłyszących z Lublina. Uroczystości pogrzebowe odbędą się już jutro (5 listopada 2020 roku) w parafii Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie. Msza pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 13, zaś o godzinie 12.30 będzie modlitwa różańcowa.

Ksiądz Staszkiewicz zmarł, mając 96 lat. Przy okazji pogrzebu przypominamy postać Świadka historii, odznaczonego między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i krzyżem oficerskim Polonia Restituta. O swoim życiu opowiada sam kapłan w wywiadzie, który w styczniu 2018 roku przeprowadziła Fundacja FONIS z Wrocławia. Zapraszamy więc do obejrzenia filmu przetłumaczonego na Polski Język Migowy.

 

Ksiądz kanonik Zbigniew Staszkiewicz urodził się w 1924 roku Kowlu na Wołyniu (dzisiejsza Ukraina). Jego rodzina pochodzi z Łotwy. Jako młody chłopak w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Zanim jednak wstąpił do lubelskiego seminarium duchownego pracował jako technik dentystyczny. Po święceniach kapłańskich podjął studia filozoficzne na KUL-u. Natomiast po ich skończeniu został skierowany na kurs języka migowego do Katowic-Panewnik i związał się na długo ze środowiskiem Głuchych. Pracował jako katecheta w szkole dla Głuchych i przez długie lata był duszpasterzem niesłyszących w lubelskim duszpasterstwie. Prężnie współpracował z lubelskim PZG. Pełnił również funkcję kapelana AK środowiska lubelskiego. Został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i krzyżem oficerskim Polonia Restituta.

Bieżące informacje z Krajowego Duszpasterstwa Niesłyszących znajdziecie na naszej stronie www.effatha24.com