Bydgoszcz: Witamy Cię w świecie ciszy.

„Witamy ciebie w świecie ciszy” – tymi słowami, ks. Piotr Książkiewicz z Duszpasterstwa Osób Niesłyszących i Słabosłyszących Diecezji Bydgoskiej, przywitał bp. Krzysztofa Włodarczyka w bydgoskim kościele Świętej Trójcy.
Modlitewne spotkanie odbyło się w bliskości Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. – Cieszymy się, że jesteś z nami i możemy pod twoim przewodnictwem dziękować Bogu za nasze duszpasterstwo. Od chwili, kiedy zostałeś pasterzem diecezji, niesłyszący pragnęli ciebie bliżej poznać – dodał ks. Książkiewicz.
Dla środowiska bydgoskiego szczególną datą jest 14 września i przypadające święto Podwyższenia Krzyża Świętego. – Dzień ten został wybrany przez wzgląd na wyjątkowe miejsce, które mieści się w tej parafii – kaplicę Krzyża Świętego. To właśnie w niej niesłyszący w każdą niedzielę o godz. 11.00 gromadzą się na Mszy św. w języku migowym – podkreślił duszpasterz ks. Piotr Książkiewicz.
Obecny rok to również inne jubileusze – 75. rocznica Koła Terenowego Polskiego Związku Głuchych w Bydgoszczy i 75. rocznica powstania ośrodka dla dzieci i młodzieży słabosłyszącej i niesłyszącej, działającego najpierw w Ostromecku, a dzisiaj w grodzie nad Brdą.
– Są słowa takiej piosenki: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego… Tak można najprościej modlić się do Niego”. To czas i miejsce, by w wyjątkowy sposób wybrzmiały one na tej Mszy św. Byśmy tymi słowami modlili się wspólnie, upraszając u Boga wszelkie łaski – mówiła przedstawicielka niesłyszących. – Dziękuję za zaproszenie do wspólnoty. Za posługę księdza Piotra. Za prowadzenie duszpasterstwa, które służy niesłyszącym.
– Pomimo ciszy macie język, który do was przemawia. Język, dzięki któremu słyszycie Dobrą Nowinę – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.
W uroczystości brali udział również przedstawiciele Polskiego Związku Głuchych.