Chleb i wino

W 5 niedzielę Wielkiego Postu kazanie we wrocławskim Duszpasterstwie Niesłyszących miało charakter katechetyczny. W związku z realizowanym w Kościele w Polsce programem duszpasterskim „Eucharystia daje życie” kapłan poświęcił je tematowi Mszy Świętej. Wyjaśnił dwa podstawowe symbole wykorzystywane podczas Eucharystii: chleb i wino.

Od Ostatniej Wieczerzy – zgodnie z tym, co uczynił Chrystus – to właśnie chleb i wino są używane do sprawowania ofiary Mszy Świętej. Zgodnie z przepisami chleb musi być pszenny i niekwaszony, zaś wino naturalne, z winogron, bez domieszek innych substancji. Zarówno chleb, który powstaje z wielu ziaren, jak i wino, które powstaje z wielu owoców są symbolem jedności, która powinna cechować wspólnotę Kościoła gromadzącą się na Eucharystii i karmiącą się Komunią Świętą. Ponadto chleb, będący owocem ziemi i pracy rąk ludzkich, i wino, będące owocem winnego krzewu i pracy rąk ludzkich, są symbolem ofiarowania Panu Bogu wszystkiego, co czynimy na co dzień.

Zapraszamy do obejrzenia całego kazania w języku migowym wygłoszonego przez ks. Tomasza Filinowicza w niedzielę 21 marca 2021 roku: