Głusi będą pielgrzymować do Markowej

Duszpasterstwo Niesłyszących w Stalowej Woli serdecznie zaprasza na wspólną pielgrzymkę do Markowej. Odbędzie się ona w niedzielę 14 kwietnia 2024 roku.  Wyjazd zaplanowano na godz. 9.00 z placu przy kościele św. Floriana. Po dojeździe na miejsce uczestnicy będą zwiedzać Muzeum Rodziny Ulmów i uczestniczyć we Mszy Świętej ku ich czci. Na zakończenie zjedzą obiad i po południu wrócą do Stalowej Woli. Całkowity koszt pielgrzymki to 100 zł. za osobę. 

Szczegółowe informacje o pielgrzymce i zapisach znajdziecie w filmie:

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.

Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci. Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2023 r. odbyła się beatyfikacja całej rodziny Ulmów.

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce