Głusi we Wrocławiu oddali cześć św. Filipowi Smaldone

W niedzielę 2 czerwca 2024 roku w samym „sercu Wrocławia” odbyła się uroczystość ku czci patrona g/Głuchych. Doroczny Festyn św. Filipa Smaldone zorganizowany przez Fundację FONIS i Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej zgromadził na wrocławskim Ostrowie Tumskim blisko 400 uczestników. Przybyli oni z różnych zakątków naszego miasta, regionu, a nawet kraju. A wśród nich głównie osoby niesłyszące, słabosłyszące, ich rodziny i przyjaciele. Wszyscy oni zgromadzili się, aby uczcić swojego Patrona, którego na całym świecie wspominamy w dniu 4 czerwca.

Wydarzenie rozpoczęła o godz. 12.30 uroczysta Msza Święta sprawowana w kościele pw. Świętego Krzyża. Przewodniczył jej ks. Damian Migacz – migający nomen omen kapłan z Tarnowa. Warto też dodać, że Msza Święta w całości tłumaczona była na język migowy przez 3 tłumaczy języka migowego. Po uroczystej celebracji zaprosiliśmy wszystkich do auli i ogrodów Papieskiego Wydziału Teologicznego. Tam czekało na uczestników moc atrakcji.

Główną atrakcją był występ „Niemego” Chóru Uniwersytetu Śląskiego, który przyjechał z Cieszyna. Chór powstał w 2016 roku, a jego celem jest propagowanie utworów muzycznych w języku migowym, dostępności dla osób słabosłyszących i Głuchych, a także integrowanie środowiska słyszących i Głuchych. Członkowie chóru nie tylko uczą języka migowego, ale również krzewią wiedzę na temat kultury Głuchych. Dla najmłodszych uczestników natomiast przygotowane były dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, pokręcone balony, a także spacer z uroczymi alpakami. Z tej ostatniej atrakcji korzystali nie tylko najmłodsi. Ponadto ci bardziej sprawni i wygimnastykowani mogli sprawdzić się w kilku konkurencjach sportowych. Na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody, które otrzymali o godz. 17.00 na zakończenie imprezy.

Takie wydarzenie nie mogło obejść się bez kiełbaski z grilla i ciasta z kawą albo herbatą. Była więc i kiełbasa z grilla, i ciasto, a do tego chleb ze smalcem oraz zimne napoje.

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce