Kalendarz Niesłyszących – ks. Czesław Wala

Majowa karta Kalendarza Niesłyszących 2023 przybliża postać księdza Czesława Wali – twórcy sanktuarium w Kałkowie Godowie oraz wieloletni duszpasterz niesłyszących ziemi świętokrzyskiej.

Ks. Czesław Wala urodził się w 1936 roku w Rudniku nad Sanem. W roku 1955 wstąpił do seminarium duchownego w Sandomierzu i został kapłanem. W 1967 roku uczestniczył w kursie języka migowego w Katowicach-Panewnikach. Potem trafił na placówkę do Skarżyska-Kamiennej – pierwszego ośrodka duszpasterstwa niesłyszących. Był założycielem licznych ośrodków duszpasterstwa niesłyszących, m.in. w Opocznie, Starachowicach, Sandomierzu, Ostrowcu. Dziełem jego życia jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie. To tu niesłyszący znaleźli swoje stałe miejsce. Organizował ogólnopolskie pielgrzymki Głuchych do Kałkowa. Był gospodarzem peregrynacji relikwii św. Filipa Smaldone w Polsce. Ksiądz Czesław zmarł w Rudniku nad Sanem 31 maja 2020 roku. Na jego pogrzebie były transparenty z napisami: “Święty od zaraz!”.

Poniżej prezentujemy biogram księdza Wali w Polskim Języku Migowym. Zapraszamy też na stronę www.effatha24.com/kalendarz2023/. Tam zaś znajdziecie migane biogramy wszystkich 12 bohaterów Kalendarza Niesłyszących 2023, przygotowanego przez Fundację FONIS z Wrocławia.

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce