Kalendarz Niesłyszących – ks. Henryk Bąbiński

Na tydzień przed pielgrzymką Głuchych do Częstochowy prezentujemy postać ks. Henryka Bąbińskiego – wieloletniego duszpasterza niesłyszących w Częstochowie. Kapłan jest bohaterem wrześniowej karty Kalendarza Niesłyszących 2023 wydanego przez Fundację FONIS z Wrocławia.

Ks. Henryk Bąbiński urodził się 5 stycznia 1917 roku w Wendessen w Niemczech, gdzie jego rodzice pracowali na roboczym wychodźstwie. Gdy miał 3 lata, wrócili do kraju i zamieszkali w pobliżu Częstochowy. W 1939 roku rozpoczął studia w seminarium duchownym w Krakowie. Był dwukrotnie aresztowany przez niemieckie władze okupacyjne.

Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie w 1945 roku. Pracę z niesłyszącymi rozpoczął w 1952 roku od przygotowania ośmiorga dzieci do I Komunii Świętej. Dzięki pomocy niesłyszących poznał podstawy języka migowego. Następnie pogłębiał swoje umiejętności na kursach w Katowicach-Panewnikach, potem pomagał je również prowadzić. Pracował z niesłyszącymi w Częstochowie, Siewierzu, Sosnowcu i Zawierciu. Ksiądz Henryk zmarł w 2003 roku i został pochowany w Białej koło Częstochowy.

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce