Narodowy Dzień Głuchych Katolików w Holandii

11 listopada, w polskie święto niepodległości, odbyło się polsko-holenderskie spotkanie niesłyszących. Na zaproszenie Marcela Broesterhuizen do Hertogenbosch w Brabancji Północnej nieopodal Amsterdamu wyruszyli przedstawiciele Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce. Był to ks. Tomasz Filinowicz oraz trzy osoby świeckie: Alicja, Izabela i Przemysław. Dzięki nim głusi Holendrzy mogli poznać sytuację niesłyszących i słabosłyszących w Polsce. Spotkanie było również ubogacające dla naszych przedstawicieli, którzy z dużym podziwem patrzyli jak funkcjonuje system pracy tłumaczy języka migowego.

Nasi przedstawiciele wystartowali z Wrocławia już w piątkowy poranek, jako że mieli do przebycia długą, bo ponad tysiąc kilometrową drogę. Po dotarciu na miejsce i noclegu w uroczym pocysterskim opactwie Marienkroon rozpoczął się Narodowy Dzień Głuchych Katolików w Holandii. Kilkadziesiąt osób zgromadziło się na zaproszenie Katholiek Dovenpastoraat w Centrum św. Jana. Spotkanie rozpoczęło się od Mszy świętej z biskupem Den Bosch mgr. De Korte. Następnie uczestnicy mogli skorzystać z części warsztatowej. I tu właśnie pole do popisu mieli nasi przedstawiciele.

Izabela, Alicja, Przemysław wraz z księdzem Tomaszem przedstawili inicjatywy, które organizujemy jako Duszpasterstwo Niesłyszących w Polsce. Mówili między innymi o kalendarzu niesłyszących, pielgrzymkach i konferencjach, a także o kursie Polskiego Języka Migowego o profilu katechetycznym.