Niesłyszący uchodźcy w seminarium duchownym w Łodzi

W pierwszych dniach marca – a więc dokładnie kilka dni po rozpoczęciu działań wojennych w Ukrainie – wiele domów formacyjnych i zakonnych otworzyło swoje drzwi dla uciekających zza wschodniej granicy uchodźców. Wśród różnych miejsc, gdzie przyjmowani są uchodźcy, znalazło się również Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, w którym od soboty 5 marca br. zamieszkało 19 gości z Ukrainy – dwie rodziny, oraz młodzież niesłysząca z Ukraińskiej Kadry Sportowej.

– Gdy tylko rozpoczęła się wojna, zgłosił się do nas Polski Związek Głuchych z prośbą, by w gmachu naszego seminarium przyjąć osoby głuchonieme. Odpowiedzieliśmy z radością na tą prośbę i tak w pierwszych dniach marca przyjechało 9 osób – dwie rodziny głuchonieme, a później dołączyła młodzież – 8 osób. To są olimpijczycy – młodzież, która trenuje badminton i przygotowuje się do olimpiady w Brazylii – tłumaczy ks. Marcin Jarzynkowski, ekonom WSD. Jak podkreśla duchowny, wybór tego miejsca był celowy, gdyż po pierwsze seminarium znajduje się w centrum Łodzi, a po drugie – jest ono w niewielkiej odległości od kompleksu sportowego, gdzie olimpijczycy mogą trenować.

Uchodźcy zamieszkali w trzech dużych pokojach. Mają zapewnione posiłki, możliwość skorzystania z sali gimnastycznej i siłowni seminaryjnej, oraz treningi w kompleksie sportowym Politechniki Łódzkiej. Trenerem ukraińskich Olimpijczyków jest mieszkająca w od czterech lat w Łodzi Ludmiła Hurkalo.

– Nasze dzieci mieszkają tu we wspaniałych warunkach, gdyż mają wszystko, co potrzeba do przygotowania do Olimpiady, a już w maju wyjadą do Brazylii. To, co tutaj otrzymali nasi sportowcy, może być tylko marzeniem dla tych, którzy pozostali w Ukrainie. Dziękuję wam za wasze mocne wspieranie nas, bo bez was zginęliby wszyscy Ukraińcy! – mówi Ludmiła Hurkalo – trener badmintona w łódzkiej szkole mistrzostwa sportowego.

źródło: www.ekai.pl

 

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce