Niesłyszący w Katedrze Oliwskiej i na szlaku św. Jakuba

Niesłyszący z Gdańska w dniu 8 sierpnia odwiedzili Katedrę Oliwską. Katedra jest jednym z najdłuższych kościołów w Polsce – ma 107 metrów długości. Katedra słynie z organów. Budowa organów  rozpoczęła się w 1735 roku i trwała 25 lat. Organy mają 8000 tysięcy piszczałek. Największa piszczała ma 10 metrów, a najmniejsza jest wielkości zapałki.

Uczestnicy wysłuchali koncertu organowego. Organy są bardzo głośnym instrumentem i – jak relacjonują organizatorzy – nawet niesłyszący mogli choć w części usłyszeć ich dźwięk.

Przewodnikiem grupy po katedrze w Oliwie był sympatyczny kleryk Szymon. Szymon uczy się w Seminarium Duchownym czyli w przyszłości zostanie księdzem. Szymon  pochodzi z Wejherowa – miasta, w którym wszyscy znają osoby niesłyszące. Na terenie Seminarium Duchownego w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 11 odprawiana jest msza święta w języku migowym.

Kleryk Szymon opowiedział uczestnikom wycieczki o pielgrzymkach do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela  Hiszpanii. Z Gdańska do grobu św. Jakuba jest tylko 4050 km. Drogę tą można pokonać na piechotę  w 4 miesiące.

Po zwiedzaniu był czas, by przy kawie i ciastku podzielić się wrażeniami z koncertu i zwiedzania katedry. Na zakończenie niesłyszący udali się na spacer po pięknym Parku Oliwskim.

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce