NON POSSUMUS – film w języku migowym

Na dwa tygodnie przez beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się premiera filmu NON POSSUMUS. Wydarzenie zgromadziło blisko 200 osób głównie niesłyszących i słabosłyszących, ale też nie zabrakło osób słyszących w jakiś sposób zaprzyjaźnionych ze światem ciszy. Premierę poprzedził wykład księdza dra Andrzeja Gałki oraz s. Ludmiły ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, którzy przybliżyli postać Kardynała i Matki.

 

NON POSSUMUS to film bez barier. Określenie „bez barier” zmienia tu jednak swoje znaczenie. Film opatrzony jest napisami, ale tym razem napisy są dla słyszących. Wszystkie bowiem dialogi w filmie są w Polskim Języku Migowym i przetłumaczyliśmy je dla słyszących, czego efektem są napisy.

 

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Odbywały się one w różnych miejscach wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Dzięki życzliwości m.in. seminarium duchownego czy kilku domów zakonnych udało nam się przenieść w czasie do lat 50-tych minionego wieku. Do wcielenia się w role oficerów i funkcjonariuszy UB, biskupów i polityków okresu PRL-u zaprosiliśmy osoby niesłyszące i słabosłyszące związane z Fundacją FONIS, a także wrocławskim Duszpasterstwem Niesłyszących. W sumie w nagraniu uczestniczyło około 20 aktorów-amatorów w różnym wieku i z różnym stopniem ubytku słuchu. W rolę kardynała Wyszyńskiego wcielił się wrocławski duszpasterz niesłyszących – ks. Tomasz Filinowicz, który jest jednocześnie reżyserem filmu. Autorem zdjęć i udźwiękowienia jest młody adept sztuki filmowej – Leszek Grochociński, który świetnie odnalazł się w kontakcie z ludźmi ze świata ciszy.

 

Film przygotowany przez Fundację FONIS jest etiudą filmową, która przybliża trzyletni okres życia kardynała Wyszyńskiego. Ten, który wiąże się z memoriałem Episkopatu Polski skierowanym do władz PRL oraz z wynikającym z niego uwięzieniem Prymasa. W ten sposób chcieliśmy przede wszystkim młodemu pokoleniu w ciekawy i przystępny sposób przybliżyć zarówno samą postać kardynała Wyszyńskiego jak i klimat tamtych czasów.

 

A zatem serdecznie zapraszamy do oglądania filmu NON POSSUMUS

 

 

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce