O Eucharystii – rekolekcje dla niesłyszących

W pierwszy weekend sierpnia od ponad stu lat Niesłyszący z Górnego Śląska ( i nie tylko, ale w ostatnich latach z całej Polski) zjeżdżają na Górę św. Anny, by uczestniczyć w rekolekcjach czy Pielgrzymce do Bazyliki św. Anny.

Od czwartku do niedzieli (4-7 sierpnia) trwały rekolekcje dla Niesłyszących, w których uczestniczyło  16 osób z różnych miejscowości z południowej Polski (od Wrocławia po Lublin) oraz 2 osoby z Niemiec pochodzące z okolic Raciborza. Tematem rekolekcji była „Eucharystia”.  Prowadzili je duszpasterze i katecheci z diecezji opolskiej: ks. Andrzej Morawiec, ks. Daniel Leśniak, s. Monika Polok a pomocą służyli s. Barbara Panfil i Aleksandra Kaczmarek. Oprócz nauk rekolekcyjnych była okazja zwiedzenia Góry św. Anny (Bazyliki św.  Anny, Groty Lourdzkiej, dróżek i kapliczek kalwaryjskich). W piątek w godzinach popołudniowych była okazja do wyjazdu i zwiedzenia Kamienia Śląskiego, gdzie znajduje się  sanktuarium św. Jacka – wielkiego czciciela Eucharystii.

W sobotę o godz. 11.oo w Bazylice św. Anny odbyła się uroczysta msza św.  dla Niesłyszących Pielgrzymów diecezji opolskiej i gliwickiej, której przewodniczył  Biskup Jan Kopiec – biskup  ordynariusz z Gliwic. Przy ołtarzu znaleźli się także: Ogólnopolski Duszpasterz Niesłyszących – ks. Tomasz Filinowicz z Wrocławia, oraz 6 kapłanów migających z Duszpasterstwa Niesłyszących Diecezji Opolskiej (ks. Jan Szywalski, ks. Andrzej Morawiec, ks. Daniel Leśniak, ks. Norbert Nowotny, ks. Paweł Knop, ks. Marcin Fikus) . Szkoda tylko, że była deszczowo i chyba z tego powodu było dużo mniej pielgrzymów niż w latach poprzednich (około 120-150 osób).

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce