Prymicje ze świętym Filipem Smaldone

Ksiądz Paweł Kasprzak, który 13 maja 2023 przyjął święcenia kapłańskie w Katowicach odprawił Mszę prymicyjną we Wrocławiu w niedzielę Trójcy Świętej 4 czerwca. W tym dniu w Duszpasterstwie Niesłyszących we Wrocławiu miały miejsce doroczne obchody ku czci świętego Filipa Smaldone – patrona G/głuchych i słabosłyszących. Kościół św. Krzyża wypełnił się po brzegi. Zebranych przywitał ks. Tomasz Filinowicz wyjaśniając, że w tym roku Festyn św. Filipa Smaldone ma charakter szczególny, bowiem dokładnie sto lat temu 4 czerwca 1923 roku zmarł włoski kapłan, który całe swe życie poświęcił służbie niesłyszącym. Na zakończenie Mszy Ksiądz Paweł udzielił uczestnikom prymicyjnego błogosławieństwa, a następnie wszyscy zostali zaproszeni na drugą część świętowania do ogrodów Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Tam na uczestników czekała moc atrakcji. Dla najmłodszych były dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, pokręcone balony, a także fotobudka. Z tej ostatniej korzystali nie tylko najmłodsi. Główną atrakcją natomiast była wystawa prac plastycznych i graficznych przygotowana pod kierunkiem Przemysława Sławika zatytułowana „Kolory wyobraźni”. Prace zaś wykonały dzieci i młodzież z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 12 dla Uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących oraz z innymi niepełnosprawnościami we Wrocławiu. Wszystkie dzieła prezentowały się znakomicie, a zwiedzający mieli wrażenie, jakby znaleźli się w środku zaczarowanej kolorowej wyobraźni. Ponadto ci bardziej sprawni i wygimnastykowani mogli sprawdzić się w kilku konkurencjach sportowych przygotowanych we współpracy z Wrocławskiem Klubem Sportowym Niesłyszących „Świt”. Na tych najlepszych czekały atrakcyjne nagrody. Te wręczyliśmy zwycięzcom poszczególnych konkurencji i grup wiekowych około godz. 17.00 na zakończenie imprezy. Ponadto goście mogli skorzystać z poczęstunku, czyli kiełbaski z grilla i ciasta z kawą albo herbatą.

Organizacja takiego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie wspaniałych wolontariuszy Fundacji FONIS. W przygotowanie i przebieg tegorocznego Festynu włączyła się podobnie jak przed rokiem około 40-osobowa grupa wolontariuszy!

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce