W Katowicach uczyli się migać

Z ośmiu polskich diecezji przybyli do Katowic duchowni, którzy uczestniczyli w letnim kursie języka migowego dla duszpasterzy oraz osób zaangażowanych w duszpasterstwo niesłyszących. Mszy św. na zakończenie kursu przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Życzył kursantom, by byli „świadkami Jezusa, Jego gestów oraz Jego słów w swojej codziennej posłudze”.

Zwracając się do uczestników kursu podkreślił, że Konferencja Episkopatu Polski jest zainteresowana tym, by „duszpasterstwo osób niesłyszących i niedosłyszących się rozwijało”. – Ważne jest, aby osoby niesłyszące nie były pozbawione posługi duszpasterskiej. By osoby te – z racji trudności komunikacyjnych – nie były pomijane – mówił. – Miłość pasterska niech wam da siły do codziennej posługi wśród niesłyszących – dodał. – Wyrażam przekonanie, że po tym kursie, bardziej profesjonalnie, jednym językiem, używając tych samych znaków, symboli, będziecie przekazywali tajemnicę Eucharystii, aby dla osób niesłyszących przekazywać Dobrą Nowinę – stwierdził. – Takich kursantów, jak podczas tych ostatnich dwóch tygodni, życzyłabym sobie na co dzień – stwierdza Mariola Czadankiewicz-Klimek, tłumacz przysięgły języka migowego oraz współorganizator kursu. – Ten czas był niezwykle intensywny, ale przyniósł bardzo konkretne owoce. Wszyscy uczestnicy zajęć bardzo szybko przyswajali przekazywaną im wiedzę – dodaje. Ks. Łukasz Pasuto, krajowy duszpasterz osób niesłyszących wyraża natomiast nadzieję, że letni kurs dla duszpasterzy będzie się rozwijał. – Mamy w zamiarze opracowanie szczegółowego programu do kursu języka migowego III stopnia – mówi. – Konieczne jest zweryfikowanie zakresu słownictwa dla poszczególnych stopni, zwłaszcza, że język liturgiczny często ma bardzo specyficzne słowa, których na co dzień niesłyszący nie używają – dodaje.

W wakacyjnym kursie wzięło udział 38 osób związanych z duszpasterstwem wśród niesłyszących. Byli to m.in. klerycy, kapłani oraz osoby świeckie, które pomagają w duszpasterstwie.

źródło: KAI