Wieczór z fotografiami o. Adama Studzińskiego OP

Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów oraz krakowscy bracia dominikanie zapraszają na wirtualny Wieczór z fotografiami o. Adama Studzińskiego OP (1911–2008). Spotkanie odbędzie się we wtorek 24 listopada 2020 r. o godz. 18.00 i będzie tłumaczone na język migowy. Zaś transmisję znajdziecie na kanale „Dominikanie Kraków” w serwisie YouTube.

Ojciec Adam Studziński zasłynął jako kapelan Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także jako uczestnik bitwy o Monte Cassino. Jego wojenna wędrówka prowadziła przez Węgry, Jugosławię, Palestynę, Irak, Egipt i Włochy. W okresie komunistycznym o. Studziński objął duchową opieką kombatantów, kresowian, a także harcerzy. Ponadto prowadził wykopaliska i konserwował dzieła sztuki w krakowskim klasztorze dominikanów i kościele św. Idziego. Dzięki wyeksponowaniu przez zakonnika gotyckiej i romańskiej architektury wiele miejsc w konwencie Świętej Trójcy zawdzięcza swój obecny wygląd. Jedną z największych pasji o. Adama była fotografia – przez ponad 70 lat dokumentował otaczającą rzeczywistość z aparatem fotograficznym w ręku. W latach 2018–2020 konserwacji zachowawczej i digitalizacji poddano ponad 900 negatywów zakonnika, przechowywanych w Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.

Kopie cyfrowe fotografii z negatywów poddanych digitalizacji zaprezentują oraz opatrzą komentarzem: mgr Marcin Sanak, pracownik Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów (tytuł wystąpienia: Ziemia Święta na fotografiach o. Adama Studzińskiego OP z lat 1941–1943) oraz dr hab. Marek Walczak, prof. UJ, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (tytuł wystąpienia: O. Adam Studziński jako badacz architektury i konserwator dzieł sztuki w świetle zdjęć z jego archiwum fotograficznego). Natomiast wydarzenie poprowadzi o. dr Ireneusz Wysokiński OP, dyrektor archiwum.

 

www.effatha24.com – bieżące informacje z Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce