Z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II

18 maja przypada 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji Fundacja FONIS przygotowała cykl filmów przybliżających postać Wybitnego z rodu Polaków. Filmy powstały przy współpracy z Dolnośląskim Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących oraz z innymi niepełnosprawnościami. Nauczyciele i uczniowie, a także absolwenci ośrodka opowiadają o Janie Pawle II w języku migowym.

Zapraszamy do oglądania filmów przygotowanych z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II:

1 – Wybitny z rodu Polaków. W tym filmie pokazujemy na czym polegała wyjątkowość pontyfikatu papieża z Polski. Mówimy między innymi o tym, że prawie 27 lat na stolicy Piotrowej plasuje go na trzecim miejscu w kategorii długości kierowania Kościołem.

2 – Dzieciństwo Karola Wojtyły. Wszystko zaczęło się w Wadowicach 18 maja 1920 roku. Zarówno wczesna śmierć matki, jak również styl życia ojca, który był wojskowym niewątpliwie wpłynęły na kształtowanie Lolka.

3 – Lata wojny. Trudne doświadczenie okropności II wojny światowej połączyły się ze śmiercią ojca. Karol został sierotą, pracował jako kurier sklepowy, a następnie w kamieniołomach. W tym czasie dojrzewa do decyzji, aby rozpocząć studia w seminarium duchownym.

4 – Droga powołania. Praca kapłańska i katechetyczna w Niegowici, duszpasterstwo akademickie w Krakowie, studia w Rzymie… ale też wycieczki górskie, spływy kajakowe, jazda na nartach – ty tylko niektóre aktywności poprzedzające sakrę biskupią. W tym filmie mówimy też o tym, że prawie nikt nie wierzył, by ktoś z kraju leżącego w orbicie sowieckiej mógł zostać papieżem.

5 – Pielgrzymki do Polski. Pamiętne słowa z placu Zwycięstwa w Warszawie z 1979 roku: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. A potem jeszcze siedem pielgrzymek do Ojczyzny. Dwa razy papież odwiedził Wrocław.

6 – Papież Pielgrzym. 104 zagraniczne pielgrzymki zajęły ponad 10% całego pontyfikatu. Która z pielgrzymek była najdłuższa, która zaś najkrótsza i parę innych ciekawostek.