Ze świętym Franciszkiem w stajence

Ostatni weekend stycznia to tradycyjny termin pielgrzymki niesłyszących Archidiecezji Katowickiej do żłóbka w Katowicach Panewnikach. Nie inaczej było w tym roku. W sobotę 27 stycznia 2024 roku panewnicka bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP wypełniła się niesłyszącymi i słabosłyszącymi, którzy przyjechali nie tylko ze Śląska, ale również z innych stron Polski. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyło świętowanie jubileuszu 800 lat zbudowania przez świętego Franciszka pierwszej bożonarodzeniowej stajenki. 

„W roku 2023 mija osiem wieków od pierwszego przedstawienia Bożego Narodzenia w formie szopki, którą św. Franciszek stworzył w Greccio, miasteczku położonym nieopodal Rieti. W 1223 r. Patron Włoch zatrzymał się w dolinie Reatino, prawdopodobnie po powrocie z Rzymu, gdzie 29 listopada otrzymał od Papieża Honoriusza III potwierdzenie swojej Reguły (sposobu życia zakonnego). Jaskinie znajdujące się w pobliżu Greccio przypominały św. Franciszkowi te, które widział w Ziemi Świętej i które w sposób szczególny przywoływały w jego pamięci krajobraz Betlejem.

Fonti Francescane podają, że dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem św. Franciszek wezwał mężczyznę o imieniu Jan i poprosił go o pomoc w stworzeniu Szopki Bożonarodzeniowej. 25 grudnia 1223 roku, w obecności wielu braci, którzy przybyli do Greccio, św. Franciszek, spoglądając na żłóbek obłożony sianem, któremu towarzyszył wół i osioł, był pełen radości. «W tej wzruszającej scenie widoczna jest ewangeliczna prostota, wychwala się ubóstwo, zaleca się pokorę. Greccio stało się jak nowe Betlejem» – powiedział św. Franciszek ( FF, 469). 800 lat od powstania pierwszej w historii szopki tradycja ta jest przekazywana w domach i wspólnotach, niosąc przesłanie nadziei i pokoju!”

źródło: Oficjalna Strona Jubileuszu roku 2025 https://www.iubilaeum2025.va/pl/notizie/comunicati/2023/800-anni-greccio.html

Aktualności Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce